Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Miasto Łazy

Pierwsza wzmianka o Łazach pochodzi z materiałów do słownika historyczno-geograficzno-fizycznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego w roku 1790. Miejscowość była wówczas przysiółkiem należącym do dóbr Rokitna Szlacheckiego w powiecie lelowskim. W 1790 roku w przyległości Rokitna Szlacheckiego pod nazwą "na Łazach", wymieniony jest browar wybudowany przez Kazimierza Szenbeka, w którym pracowali Żydzi zamieszkujący w Rokitnie. W 1791 roku przy browarze wybudowano dom, w którym zamieszkały dwie rodziny zatrudnione przy produkcji piwa.

Od połowy XIX wieku Łazy zaczęły się przekształcać w osadę przemysłową. Duży wpływ na rozwój miejscowości miało wybudowanie kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz rozwój przemysłu w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego. W 1850 roku uruchomiono pierwszy przystanek kolejowy. W roku 1885 istniały dwie cegielnie, które zatrudniały mieszkańców okolicznych wiosek. W 1887 roku powstała cegielnia Jungstera, a w roku 1898 Fabryka Cementu Towarzystwa Akcyjnego Portland - Cement Łazy. Z tego okresu pochodzą liczne w okolicy glinianki. Powstały też zakłady przerobu drewna, wapienniki i dwa tartaki. Istnienie cementowni i cegielni przyczyniło się do dalszego,szybkiego rozwoju miejscowości.
W 1920 roku Łazy były już dużą wsią. W latach 1917 - 18 wybudowano kaplicę, a w 1920 roku erygowano parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Wokół tej kaplicy w roku 1934 rozpoczęto budowę nowej świątyni, istniejącej do dzisiaj.

W 1930 roku Łazy liczyły już około 1580 mieszkańców, z których sporą część stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. W tym okresie nastąpił dalszy rozwój miejscowości - powstało wiele zakładów usługowych, rzemieślniczych i handlowych. W okresie międzywojennym wybudowano Fabrykę Wyrobów Ogniotrwałych Szamot oraz Łazowskie Zakłady Ceramiczne, które pracowały w oparciu o miejscowe złoża mineralne.

W czasie II wojny światowej, w 1941 roku obok parowozowni hitlerowcy założyli obóz pracy przymusowej dla Żydów, którzy byli zatrudniani na tzw. posterunkach żydowskich i przy budowie wieży ciśnień. Obóz został całkowicie zniszczony w 1944 roku.

Po odzyskaniu niepodległości w 1945 roku Łazy liczyły 1020 mieszkańców. Nastąpił okres dalszego systematycznego rozwoju miejscowości. Zmodernizowano ulice, założono urządzenia komunalne i socjalne, wybudowano duży budynek szkoły podstawowej. Powojenna urbanizacja Łaz i wyraźna zmiana struktury zawodowej ludności sprawiły, że 1 stycznia 1956 roku miejscowość została podniesiona do rangi osiedla, a 11 lat później - 1 stycznia 1967 roku otrzymała prawa miejskie.

    

miasto łazy z lotu ptaka
miasto łazy z lotu ptaka
miasto łazy z lotu ptaka
miasto łazy z lotu ptaka

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.