Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Eliminacje powiatu zawierciańskiego Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej

Jurajski Festiwal Kultury Ludowej jest to regionalny przegląd ludowej twórczości artystycznej, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

Festiwal składa się z dwóch etapów konkursowych: I etap obejmuje powiaty: będziński, częstochowski, myszkowski i zawierciański, natomiast drugi etap regionalny odbędzie się 20 sierpnia w Centrum Rekreacji przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach.
28 lipca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach odbył się etap eliminacyjny uczestników z powiatu zawierciańskiego.

Jury w składzie: Karolina Mrugalska, Marzena Kosela, Anna Szczęsna wysłuchało i oceniło szesnaście podmiotów śpiewaczych, które zaprezentowały na scenie artystyczną odsłonę lokalnej tradycji, wiejskie zwyczaje i regionalną kulturę. Jury poddało ocenie m.in. dobór repertuaru i umiejętność jego zaprezentowania, wykonanie instrumentalne zgodne z konwencją ludową, tradycyjny śpiew, użycie gwary, prezentację strojów ludowych. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentować swoje wokalno-instrumentalne umiejętności w sześciu kategoriach, z których komisja konkursowa wybrała laureatów. To oni wystąpią w przeglądzie finałowym, który odbędzie się w 20 sierpnia w Centrum Rekreacji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach ul. Żarecka 28.

Organizatorem głównym Festiwalu jest Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach. Współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Będzinie, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Gmina i Miasto Koziegłowy, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie.

Po przesłuchaniu wszystkich podmiotów wykonawczych eliminacji powiatu zawierciańskiego ,,Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej - Koziegłowy 2022” komisja konkursowa postanowiła nominować do konkursu regionalnego:
KATEGORIA ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
– Zespół Śpiewaczy „Wrzos”
– Zespół Śpiewaczy „Korona Żarnowca"
– Zespół Śpiewaczy „Jura"
– Zespół Śpiewaczy „Bzowianie”
– Zespół Śpiewaczy „Ryczowianki”
– Zespół Śpiewaczy „Niwczanki”
KATEGORIA ZESPOŁY OBRZEDOWE:
– KGW „Karlinianki”
KATEGORIA KAPELE LUDOWE:
– Kapela Ludowa „Jura"
– Kapela Ludowa „Sami Swoi"
KATEGORIA SOLIŚCI:
– Tola Kołton
– Bogusława Kustra
– Czesław Gajos
KATEGORIA INSTRUMENTALIŚCI:
– Dariusz Adamczyk
– Kamil Zieliński

Galeria zdjęć:Autor: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.